Katalog ventilačních turbín LOMANCO®Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště Montážní návod pro turbíny LOMANCO®Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěVentilační turbíny LOMANCO® jsou v současné době nejefektivnějším způsobem odvětrání střešního pláště. Ventilační turbíny LOMANCO® (Whirlybird) dodáváme pouze v černém provedení, a to typ BIB 12 a BIB 14 (kompletní sady = plochá základna, stavitelný kloub a rotační hlavice). Turbíny mají nastavitelný kloub pro použití na šikmých střechách od 0°do 45°. Na turbíny LOMANCO® je výrobcem poskytována 15-ti letá záruka na vlastní funkci.

Nejdůležitější požadavky na funkčnost:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěDo střešního pláště (odvětrávaného prostoru) musí být skrze vstupní větrací otvory přiveden vzduch
      (skrze podhledy, ventilačními mřížkami u okapu nebo ve štítech domu).
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěTurbíny nesmí být od sebe nainstalovány blíže než na 4 m.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěTurbíny by neměly být instalovány  ve vzdálenosti větší než 8 m.

 

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJedinečnost odvětrání turbínami LOMANCO®:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěRotační ventilační hlavice speciálního tvaru garantuje vysokou odolnost a velmi dlouhou životnost.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěOdlehčená pevná celohliníková konstrukce zajistí citlivou reakci na vítr (eliminuje nulové výkony) a současně
      svou vahou nezatěžuje ložiska, což pozitivně ovlivní životnost výrobku LOMANCO®.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěVentilační turbína BIB14 má nejvyšší výkon z nabízených hlavic, který je až o 37% vyšší než u BIB 12.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěBěhem dlouhé životnosti nevyžadují unikátní patentovaná ložiska firmy LOMANCO® žádnou údržbu. Šetří se
      tím náklady na servisního technika, náklady na opravy či výměnu po pár letech provozu.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěVentilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěLožiska uložená ve speciálním teflonovém pouzdře zajistí naprosto bezhlučný provoz a tlumí nárazy.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěSpeciálně tvarované lopatky rotační hlavice s velmi důležitými prolisovanými opěrnými kanálky zaručí
      zvýšený výkon a zcela zamezí zatékání atmosférických srážek dovnitř celého systému.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěNejodolnější turbíny LOMANCO® jsou testovány na odolnost proti větru o síle až 236,5 km/hod.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJiž v základu obsahuje sada LOMANCO® plynule nastavitelný kloub pro šikmé střechy od 0° do 45°.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěTurbíny LOMANCO® mají velkou a dlouholetou tradici – rotační ventilační turbíny se používají po celém světě,
      a to již od roku 1946. Na celém světě jich bezproblémově pracují stovky milionů kusů.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěInvestice do ventilační turbíny LOMANCO® je jednorázovou a dobrou investicí na desetiletí.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJakmile jednou ventilační turbínu LOMANCO® nainstalujete, můžete na ní zapomenout. Navždy…

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJedinečnou kvalitu dokazuje i ojedinělá vysoká záruka 15 let na plnou funkčnost celého systému.

 

 

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

PŘI PROVOZU NEUSTÁLE VYMĚŇUJE VZDUCH
V LETNÍM OBDOBÍ ODVÁDÍ PŘEHŘÁTÝ VZDUCH
V ZIMNÍM OBDOBÍ ODVÁDÍ NEŽÁDOUCÍ VLHKOST

 

 

Postup instalace ventilační turbíny LOMANCO®

Prezentační video ventilačních turbín LOMANCO®

 

Konstrukce turbín LOMANCO®:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště1. Rotační hlavice

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJe hlavní pracovní prvek celé turbíny. Stabilní konstrukce je složena ze zpevněných spec. tvarovaných lopatek a dvou spec. ložisek.

Význam: Hlavice vytváří podtlak, trvale odsává vzduch z prostoru pod ní.

2. Speciálně tvarované lopatky

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěZajišťují dokonalý výkon a to díky speciálně vyvinutému aerodynamickému tvaru. Lopatky vytváří nejúčinnější opěrnou plochu pro příchozí vítr a umožňují získat velký kroutící moment. Odpor lopatek tak zajistí nejkvalitnější přenos síly větru na rotační část turbíny. Jednotlivé lopatky jsou vhodně nasměrované tak, aby vyvinuly rotací hlavice maximální podtlak. Lopatky navíc obsahují po svém obvodě drážky (prolisy), které zvětší opěrné síly a současně umožní plynulé odvádění vody mimo turbínu.

3. Ložiska*

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJsou srdce turbíny a turbína obsahuje dokonce dvě. Aby turbína zajistila nejvyšší výkon, je nutné, aby obě ložiska umožnila volnou rotaci hlavice na hřídeli a to bez citelného odporu. Ložisko je nejcennějším prvkem celé turbíny.

4. Nosná konstrukce turbíny

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJe složena z několika profilovaných ramen, která zajišťují vysokou odolnost celé turbíny i při extrémně vysokém a nárazovém větru při rychlostech přes 200 km/hod.

Význam: Je velmi důležité, aby tato konstrukce byla celá tvořena z jednoho materiálu (profilovaná Al konstrukce), protože jen tak se zajistí vyvážená funkce při velkém zatížení a nedojde k jejímu poškození z důvodu nekompatibility materiálů. Navíc hliníková konstrukce oproti ocelové či plastové tolik nestárne a časem nekoroduje.

5. Stavitelný kloub

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěPrávě úhlově stavitelný kloub od 0°do 45°hraje významnou roli při montáži turbíny do šikmé střechy, protože svým nastavením zabezpečí, aby rotační hlavice byla vždy vodorovně.

Význam: Zajistí se tak rovnoměrné zatížení obou hlavních ložisek a tím životnost po desetiletí.

6. Univerzální základna

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěŠestihranná základna vhodná do rovných krytin, nejlépe šindele. K dodání jsou i základny typizované na všechny běžné krytiny od taškových přes plechové.

Význam: Základna je vždy tvarována tak, aby maximálně usnadnila montáž a současně zajistila dokonalé napojení na krytinu po desítky let.

 

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště*Ložisko obsahuje:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěLisované a plně opracované dráhy – nejsou pouze lisované, ale navíc soustředěné s přesností 0,0015
      pro dokonalé snížení zátěže a zcela tichý chod.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěPatentovaný DuPont Delrin vnitřní a vnější prstence ložisek – používají se kuličková ložiska z
      nejtrvanlivějšího a nejhladšího polymeru (spec. teflonu) vyráběné firmou DuPont.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěSpeciální samomazací konstrukce Turcite je ultrazvukově svařovaná a utěsněná ložiskovými víčky
      systémem Unique Turcon, který trvale udržuje mazivo uvnitř a špínu a kapalinu venku.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěUltrazvukově svařovaná a utěsněná ložisková víčka.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěKuličky jsou vyrobeny z nerezové oceli (jakost 100, série 302) pro snížení změn a odolnosti vůči
      vlhkosti.

Je použité Teflonové pouzdro, aby dokonale odolávalo vysokým rozdílům teplot, které se v létě a v zimě vyskytují. Žádné jiné ložisko nedokáže tak dlouhodobě odolávat teplotnímu i mechanickému zatížení.

Význam: Ložiska jsou zcela uzavřena a díky tomu není potřeba žádná údržba po celou dobu životnosti. Ložiska jsou současně teflonovým pouzdrem odhlučněna, což je opět v kategorii turbín raritou.

 

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěFirma LOMANCO® vlastní na tato jedinečná ložiska patent a je jediným výrobcem turbín na světě, který má právo tato ložiska na svém produktu používat (pod výrobním označením LOMANCO® WhirlybirdTM).

Firma Lomanco díky zkušenostem prokazuje v mnoha dlouhodobých odborných studiích provedených na nejvýznamnějších univerzitách, že její ložiska jsou svojí trvanlivostí nepřekonatelná.

 

Ventilační turbíny LOMANCO® - nejčastější otázky a odpovědi:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěTeče turbínou, prší do turbíny?

Ventilační turbína LOMANCO je zkonstruovaná tak, aby do n při správném provozu nezateklo ani nezafoukalo. Lopatky jsou přes sebe v zákrytu, takže pokud se turbína točí, tak zatečení nehrozí. Zásadní podíl na nejen vodotěsnosti mají lopatky turbíny, které jsou po krajích s prolisy (tzv. odvodní žlábky). Všechny turbíny, které mají tyto prolisy, mohou jako jediné garantovat vodotěsnost. Navíc dávají i vyšší výkon, protože lopatka má pak tzv. turbo efekt, kdy vítr krouže po lopatce a jak se dostane ke žlábku, tak se výrazně odpruží a vloží do lopatky maximální opěrnou sílu.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěJaká se provádí údržba? Nechci chodit na střechu a něco mazat, nebo po čase měnit!? Potřebuji bezúdržbový produkt.

Pak jste na správné adrese, ventilační turbína LOMANCO má speciální konstrukci ložisek, která jsou firmou LOMANCO patentovaná. Ložiska jsou vyvinuta pro vysoký výkon, mechanickou odolnost a především zcela bezúdržbová. Po desetiletí umožní bezstarostné užívání. Firma LOMANCO má heslo "Lomanco namontuj a můžeš na něj zapomenout…navždy…„

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěKolik spotřebuje turbína LOMANCO elektrické energie?

Naprosto žádnou… jelikož je poháněna přírodním poryvem větru. Vítr dopadající na lopatky turbíny zajistí její roztočení. Díky kvalitním ložiskům je rotace velmi citlivá a tichá. Dále ve funkci napomáhají další fyzikální vlivy.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěCo když nefouká, to turbína nefunguje?

Ano, turbína má při bezvětří velmi malý výkon. K její rotaci pak většinou napomáhá ještě vztlaková síla teplého vzduchu. Teplý vzduch stoupá vzhůru a pomáhá roztáčet turbínu. Období s bezvětřím je velmi výjimečné. Vždy během dne dojde k nárazovému odvětrání a mezitím je období klidu. Takže nelze říci, že by turbína celý den nefungovala. Pokud se aspoň trochu točí, tak vlastně funguje.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěNa jakém principu funguje Lomanco, je tam nějaká hřídel s lopatkami jako u ventilátoru?

Turbína má po svém obvodu opěrné lopatky, které mají sloužit k rotaci a současně jsou i ochranou proti zatečení. Systém lopatek tudíž není uvnitř turbíny jako je u ventilátoru, ale je po jejím obvodu.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěCo když mi nebude dostačovat výkon a budu potřebovat provést rychlou výměnu vzduchu např. při sprchování v koupelně?

Pak vůbec není problém v místnosti umístit pomocný malý ventilátor na zvýšené odvětrání prostoru. Následně pak pozvolna odvede vzduch z potrubí turbína. Kombinace turbíny a motoru je velmi častá a je i přínosná, protože tlak ventilátoru napomůže výkonu turbíny… Oba systémy si vyhovují.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěMáte turbíny nerezové, měděné, TiZn?

Turbíny LOMANCO dodáváme pouze v námořním hliníku, nebo pozinku se speciální povrchovou úpravou.  Turbíny měděné ani titanové nejsou vyráběny, protože by díky měkkosti materiálu byl problém zaručit odolnost při silném větru a hrozila by destrukce. Nerezové hlavice jsou vhodné do chemicky agresivního prostředí, jako např. na komíny, na čističky odpadních vod atd. Tyto turbíny ovšem mají kratší životnosti, protože jsou velmi těžké a zatěžují celou konstrukci a ložiska. Vzhledem k životnosti turbíny je nejvhodnější materiál hliník, který je velmi lehký a při správné konstrukci velmi odolný síle větru i 240km/hod.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Rozměry ventilačních turbín LOMANCO®:

Typ Rozměr A Rozměr B Rozměr C Rozměr D Rozměr E Rozměr F Rozměr G Rozměr H Rozměr I
BIB 12 305 mm 195 mm 250 mm 440 mm 510 mm 100 mm 300 mm 278 mm 25 mm
BIB 14 356 mm 255 mm 270 mm 460 mm 560 mm 100 mm 350 mm 335 mm 30 mm

 

Tabulka pro výpočet odvětrání interiérů pomocí ventilační turbíny LOMANCO® (m3/h):

Typ 8 km/h 13 km/h 24 km/h
BIB 12 590 m3/h 930 m3/h 1750 m3/h
BIB 14 710 m3/h 1200 m3/h 2250 m3/h

 

Tabulka pro výpočet odvětrání střešních plášťů pomocí ventilační turbíny LOMANCO® (počet kusů):

Minimální plocha vstupních větracích otvorů pro ventilační turbíny LOMANCO® (cm2/ks):

Větrná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14 Větrná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14
0-90m2 2 2 0-90m2 1 508 1 508
90-140m2 2 2 90-140m2 2 346 2 346
140-185m2 3 2 140-185m2 2 067 3 100
185-230m2 4 3 185-230m2 1 972 2 570
230-275m2 4 3 230-275m2 2 305 3 072

 

Výrobce turbín: Lomanco, Inc., AR 72076, Jacksonville, United States of America, webové stránky: www.lomanco.com

Dovozce: American Bohemian Corporation s.r.o., CZ 620 00 Brno, Česká republika, webové stránky: www.lomanco.cz

Váš dodavatel:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěVentilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláštěPROKOM R&S s.r.o., Pekařská 1641/79b, 747 05 Opava – Kateřinky
Tel: +420 553 733 920, GSM: +420 602 743 816, Fax: +420 553 733 921
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Web: www.prokom.cz