Ventilační, větrací turbíny LOMANCO k odvětrávání střešního pláště

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Ventilační turbíny LOMANCO® jsou v současné době nejefektivnějším způsobem odvětrání střešního pláště. Ventilační turbíny LOMANCO® (Whirlybird) dodáváme pouze v černém provedení, a to typ BIB 12 a BIB 14 (kompletní sady = plochá základna, stavitelný kloub a rotační hlavice). Turbíny mají nastavitelný kloub pro použití na šikmých střechách od 0°do 45°. Na turbíny LOMANCO® je výrobcem poskytována 15-ti letá záruka na vlastní funkci.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Nejdůležitější požadavky na funkčnost:

 • Do střešního pláště (odvětrávaného prostoru) musí být skrze vstupní větrací otvory přiveden vzduch (skrze podhledy, ventilačními mřížkami u okapu nebo ve štítech domu).
 • Turbíny nesmí být od sebe nainstalovány blíže než na 4 m.
 • Turbíny by neměly být instalovány ve vzdálenosti větší než 8 m.

Jedinečnost odvětrání turbínami LOMANCO®:

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště
 • Rotační ventilační hlavice speciálního tvaru garantuje vysokou odolnost a velmi dlouhou životnost.
 • Odlehčená pevná celohliníková konstrukce zajistí citlivou reakci na vítr (eliminuje nulové výkony) a současně svou vahou nezatěžuje ložiska, což pozitivně ovlivní životnost výrobku LOMANCO®.
 • Ventilační turbína BIB14 má nejvyšší výkon z nabízených hlavic, který je až o 37% vyšší než u BIB 12.
 • Během dlouhé životnosti nevyžadují unikátní patentovaná ložiska firmy LOMANCO® žádnou údržbu. Šetří se tím náklady na servisního technika, náklady na opravy či výměnu po pár letech provozu.
 • Ložiska uložená ve speciálním teflonovém pouzdře zajistí naprosto bezhlučný provoz a tlumí nárazy.
 • Speciálně tvarované lopatky rotační hlavice s velmi důležitými prolisovanými opěrnými kanálky zaručí zvýšený výkon a zcela zamezí zatékání atmosférických srážek dovnitř celého systému.
 • Nejodolnější turbíny LOMANCO® jsou testovány na odolnost proti větru o síle až 236,5 km/hod.
 • Již v základu obsahuje sada LOMANCO® plynule nastavitelný kloub pro šikmé střechy od 0° do 45°.
 • Turbíny LOMANCO® mají velkou a dlouholetou tradici – rotační ventilační turbíny se používají po celém světě, a to již od roku 1946. Na celém světě jich bezproblémově pracují stovky milionů kusů.
 • Investice do ventilační turbíny LOMANCO® je jednorázovou a dobrou investicí na desetiletí.
 • Jakmile jednou ventilační turbínu LOMANCO® nainstalujete, můžete na ní zapomenout. Navždy…
 • Jedinečnou kvalitu dokazuje i ojedinělá vysoká záruka 15 let na plnou funkčnost celého systému.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

PŘI PROVOZU NEUSTÁLE VYMĚŇUJE VZDUCH
V LETNÍM OBDOBÍ ODVÁDÍ PŘEHŘÁTÝ VZDUCH
V ZIMNÍM OBDOBÍ ODVÁDÍ NEŽÁDOUCÍ VLHKOST

Postup instalace ventilační turbíny LOMANCO®

Prezentační video ventilačních turbín LOMANCO®

Konstrukce turbín LOMANCO®:

1. Rotační hlavice

 • Je hlavní pracovní prvek celé turbíny. Stabilní konstrukce je složena ze zpevněných spec. tvarovaných lopatek a dvou spec. ložisek.

  Význam: Hlavice vytváří podtlak, trvale odsává vzduch z prostoru pod ní.

2. Speciálně tvarované lopatky

 • Zajišťují dokonalý výkon a to díky speciálně vyvinutému aerodynamickému tvaru. Lopatky vytváří nejúčinnější opěrnou plochu pro příchozí vítr a umožňují získat velký kroutící moment. Odpor lopatek tak zajistí nejkvalitnější přenos síly větru na rotační část turbíny. Jednotlivé lopatky jsou vhodně nasměrované tak, aby vyvinuly rotací hlavice maximální podtlak. Lopatky navíc obsahují po svém obvodě drážky (prolisy), které zvětší opěrné síly a současně umožní plynulé odvádění vody mimo turbínu.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

3. Ložiska*

 • Jsou srdce turbíny a turbína obsahuje dokonce dvě. Aby turbína zajistila nejvyšší výkon, je nutné, aby obě ložiska umožnila volnou rotaci hlavice na hřídeli a to bez citelného odporu. Ložisko je nejcennějším prvkem celé turbíny.

4. Nosná konstrukce turbíny

 • Je složena z několika profilovaných ramen, která zajišťují vysokou odolnost celé turbíny i při extrémně vysokém a nárazovém větru při rychlostech přes 200 km/hod.

  Význam: Je velmi důležité, aby tato konstrukce byla celá tvořena z jednoho materiálu (profilovaná Al konstrukce), protože jen tak se zajistí vyvážená funkce při velkém zatížení a nedojde k jejímu poškození z důvodu nekompatibility materiálů. Navíc hliníková konstrukce oproti ocelové či plastové tolik nestárne a časem nekoroduje.

5. Stavitelný kloub

 • Právě úhlově stavitelný kloub od 0°do 45°hraje významnou roli při montáži turbíny do šikmé střechy, protože svým nastavením zabezpečí, aby rotační hlavice byla vždy vodorovně.

  Význam: Zajistí se tak rovnoměrné zatížení obou hlavních ložisek a tím životnost po desetiletí.

6. Univerzální základna

 • Šestihranná základna vhodná do rovných krytin, nejlépe šindele. K dodání jsou i základny typizované na všechny běžné krytiny od taškových přes plechové.

  Význam: Základna je vždy tvarována tak, aby maximálně usnadnila montáž a současně zajistila dokonalé napojení na krytinu po desítky let.

*Ložisko obsahuje:

 • Lisované a plně opracované dráhy – nejsou pouze lisované, ale navíc soustředěné s přesností 0,0015 pro dokonalé snížení zátěže a zcela tichý chod.
 • Patentovaný DuPont Delrin vnitřní a vnější prstence ložisek – používají se kuličková ložiska z nejtrvanlivějšího a nejhladšího polymeru (spec. teflonu) vyráběné firmou DuPont.
 • Speciální samomazací konstrukce Turcite je ultrazvukově svařovaná a utěsněná ložiskovými víčky systémem Unique Turcon, který trvale udržuje mazivo uvnitř a špínu a kapalinu venku.
 • Ultrazvukově svařovaná a utěsněná ložisková víčka.
 • Kuličky jsou vyrobeny z nerezové oceli (jakost 100, série 302) pro snížení změn a odolnosti vůči vlhkosti.
 • Je použité Teflonové pouzdro, aby dokonale odolávalo vysokým rozdílům teplot, které se v létě a v zimě vyskytují. Žádné jiné ložisko nedokáže tak dlouhodobě odolávat teplotnímu i mechanickému zatížení.

  Význam: Ložiska jsou zcela uzavřena a díky tomu není potřeba žádná údržba po celou dobu životnosti. Ložiska jsou současně teflonovým pouzdrem odhlučněna, což je opět v kategorii turbín raritou.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Firma LOMANCO® vlastní na tato jedinečná ložiska patent a je jediným výrobcem turbín na světě, který má právo tato ložiska na svém produktu používat (pod výrobním označením LOMANCO® WhirlybirdTM).

Firma Lomanco díky zkušenostem prokazuje v mnoha dlouhodobých odborných studiích provedených na nejvýznamnějších univerzitách, že její ložiska jsou svojí trvanlivostí nepřekonatelná.

Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Ventilační turbíny LOMANCO® - nejčastější otázky a odpovědi:

Teče turbínou, prší do turbíny?

 • Ventilační turbína LOMANCO je zkonstruovaná tak, aby do n při správném provozu nezateklo ani nezafoukalo. Lopatky jsou přes sebe v zákrytu, takže pokud se turbína točí, tak zatečení nehrozí. Zásadní podíl na nejen vodotěsnosti mají lopatky turbíny, které jsou po krajích s prolisy (tzv. odvodní žlábky). Všechny turbíny, které mají tyto prolisy, mohou jako jediné garantovat vodotěsnost. Navíc dávají i vyšší výkon, protože lopatka má pak tzv. turbo efekt, kdy vítr krouže po lopatce a jak se dostane ke žlábku, tak se výrazně odpruží a vloží do lopatky maximální opěrnou sílu.

Jaká se provádí údržba? Nechci chodit na střechu a něco mazat, nebo po čase měnit!? Potřebuji bezúdržbový produkt.

 • Pak jste na správné adrese, ventilační turbína LOMANCO má speciální konstrukci ložisek, která jsou firmou LOMANCO patentovaná. Ložiska jsou vyvinuta pro vysoký výkon, mechanickou odolnost a především zcela bezúdržbová. Po desetiletí umožní bezstarostné užívání. Firma LOMANCO má heslo "Lomanco namontuj a můžeš na něj zapomenout…navždy…„

Kolik spotřebuje turbína LOMANCO elektrické energie?

 • Naprosto žádnou… jelikož je poháněna přírodním poryvem větru. Vítr dopadající na lopatky turbíny zajistí její roztočení. Díky kvalitním ložiskům je rotace velmi citlivá a tichá. Dále ve funkci napomáhají další fyzikální vlivy.

Co když nefouká, to turbína nefunguje?

 • Ano, turbína má při bezvětří velmi malý výkon. K její rotaci pak většinou napomáhá ještě vztlaková síla teplého vzduchu. Teplý vzduch stoupá vzhůru a pomáhá roztáčet turbínu. Období s bezvětřím je velmi výjimečné. Vždy během dne dojde k nárazovému odvětrání a mezitím je období klidu. Takže nelze říci, že by turbína celý den nefungovala. Pokud se aspoň trochu točí, tak vlastně funguje.

Na jakém principu funguje Lomanco, je tam nějaká hřídel s lopatkami jako u ventilátoru?

 • Turbína má po svém obvodu opěrné lopatky, které mají sloužit k rotaci a současně jsou i ochranou proti zatečení. Systém lopatek tudíž není uvnitř turbíny jako je u ventilátoru, ale je po jejím obvodu.

Co když mi nebude dostačovat výkon a budu potřebovat provést rychlou výměnu vzduchu např. při sprchování v koupelně?

 • Pak vůbec není problém v místnosti umístit pomocný malý ventilátor na zvýšené odvětrání prostoru. Následně pak pozvolna odvede vzduch z potrubí turbína. Kombinace turbíny a motoru je velmi častá a je i přínosná, protože tlak ventilátoru napomůže výkonu turbíny… Oba systémy si vyhovují.

Máte turbíny nerezové, měděné, TiZn?

 • Turbíny LOMANCO dodáváme pouze v námořním hliníku, nebo pozinku se speciální povrchovou úpravou. Turbíny měděné ani titanové nejsou vyráběny, protože by díky měkkosti materiálu byl problém zaručit odolnost při silném větru a hrozila by destrukce. Nerezové hlavice jsou vhodné do chemicky agresivního prostředí, jako např. na komíny, na čističky odpadních vod atd. Tyto turbíny ovšem mají kratší životnosti, protože jsou velmi těžké a zatěžují celou konstrukci a ložiska. Vzhledem k životnosti turbíny je nejvhodnější materiál hliník, který je velmi lehký a při správné konstrukci velmi odolný síle větru i 240km/hod.
Ventilační turbíny LOMANCO s nastavitelným kloubem - efektivní způsob odvětrávání střešního pláště

Rozměry ventilačních turbín LOMANCO®:

Typ Rozměr A Rozměr B Rozměr C Rozměr D Rozměr E Rozměr F Rozměr G Rozměr H Rozměr I
BIB 12 305 mm 195 mm 250 mm 440 mm 510 mm 100 mm 300 mm 278 mm 25 mm
BIB 14 356 mm 255 mm 270 mm 460 mm 560 mm 100 mm 350 mm 335 mm 30 mm

Tabulka pro výpočet odvětrání interiérů pomocí ventilační turbíny LOMANCO® (m3/h):

Typ 8 km/h 13 km/h 24 km/h
BIB 12 590 m3/h 930 m3/h 1750 m3/h
BIB 14 710 m3/h 1200 m3/h 2250 m3/h

Tabulka pro výpočet odvětrání střešních plášťů pomocí ventilační turbíny LOMANCO® (počet kusů):

Odvětrávaná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14
0-90m2 2 2
90-140m2 2 2
140-185m2 3 2
185-230m2 4 3
230-275m2 4 3

Minimální plocha vstupních větracích otvorů pro ventilační turbíny LOMANCO® (cm2/ks):

Odvětrávaná plocha Typ BIB 12 Typ BIB 14
0-90m2 1 508 1 508
90-140m2 2 346 2 346
140-185m2 2 067 3 100
185-230m2 1 972 2 570
230-275m2 2 305 3 072

Výrobce turbín: Lomanco, Inc., AR 72076, Jacksonville, United States of America, webové stránky:: www.lomanco.com

Dovozce: American Bohemian Corporation s.r.o., CZ 620 00 Brno, Česká republika, webové stránky: www.lomanco.cz

Váš dodavatel: PROKOM R&S s.r.o., Pekařská 1641/79b (bývalý areál ZEKOS), 747 05 Opava – Kateřinky, Tel: +420 602 743 816

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: www.prokom.cz